Autor: mgr Krzysztof Dudek

Szpaki pierwotnie były ptakami migrującymi, odlatującymi na zimowiska w południowej Europie. W ostatnich latach zauważono jednak, że coraz więcej osobników zostaje przez cały rok w Polsce. Związane jest to prawdopodobnie z występowaniem łagodniejszych zim, a także synurbizacji tych ptaków. W miastach łatwiej jest im znaleźć pokarm, oraz miejsce na gniazdo.

Szpaki do naszego kraju wracają już na przełomie lutego i marca. Lęgi odbywają od kwietnia do czerwca, w czasie których samica składa od 4 do 6 jaj. Jaja są błękitnej barwy i mierzą około 3 cm długości, a okres ich inkubacji wynosi około 14 dni. Obydwoje rodzice zaangażowani są w wysiadywanie jaj i opiekę nad pisklętami, która trwa trzy tygodnie.

Szpaki mogą wyprowadzić do dwóch lęgów w trakcie jednego sezonu. Ptaki te zostają w naszym kraju dość długo, a na zimowiska odlatują dopiero w listopadzie. Ciekawe jest, że Polska jest celem jesiennych migracji dla populacji północnoeuropejskich, dla których nasz klimat jest znacznie łagodniejszy.

Instytut Zoologii UP w Poznaniu

Polecamy również